Приложни курсове
Специалността инженерна химия и съвременни материали има за цел да съчетае теоретичното обучение с придобиване на практически умения, необходими за успешна реализация в индустриалната химия. Поради тази причина в програмата на специалността са заложени курсове, които са насочени към прилагането на получените знания от предишни курсове в практиката.
Курсове от този раздел
Процеси и апарати
Цел на курса е да се запознаете с основните процеси, апарати и машини в химичната технология. Разгледани са основните закономерностите, характеризиращи процесите за транспорт и разделяне в химичната практика, отделни техни страни и/или степен и начин на протичане. Показани са основни характеристики на оборудването с оглед правилен избор и използване и отражението на важни технологични параметри върху тяхната форма и размери.
Паралелно на лекционните курсове се водят и практически упражнения. Целта на упражненията е да се добие практически опит в работата с данни, да съставяте балансови зависимости, и най-вече да определяте и съставяте оценка на важни технологични параметри в процесите.
Инженерна графика
В часовете по Инженерна графика студентите се запознават с основите на модерния инженерен дизайн. Упражненията включват запознаване с основни елементи на дескриптивната геометрия – видове изгледи, проекции и инженерно-графични формати, като за целта се използва 3D софтуер за проектиране на детайли за машини и апарати в производството. В част от упражненията студентите ще придобият умение за разчитане на производствени схеми на различни апарати и технологично оборудване.
Химични технологии
Курсът по химични технологии ще ви въведе в света на производството на различни материали и суровини. Ще изучите методите и апаратите, които се използват в един промишлен процес, и ще разгледате химичните и физичните фактори, които му влияят. Курсът обръща внимание на някои производства от неорганичната индустриална химия – на киселини и основи, торове, металургия, както и на такива от органичната химия – свързани с фармацевтичната индустрия, производство на багрила, на ароматни вещества и други. Упражненията към курса ще ви покажат как бихте могли да контролирате един технологичен процес. Ще се занимавате и със синтез на някои вещества, например на багрила, с които ще можете да боядисвате тъкани!
Приложна електрохимия
В курса по приложна електрохимия ще имате възможност да се запознаете с връзката между електричеството и химичните процеси – а именно как можем да изпозлваме електричество, за да контролираме протичането на химични реакции.
Ще се запознаете с поведението на електролити в разтвори, свойството на електропроводимост. Ще научите какво представлява галваничният елемент и как се използва за направата на съвременните литиево йонни батерии, които намират приложение в ежедневието ни като батерии на телефони, електрически коли и др. Ще научите как може да се използва окислително редукционен процес за получаването на повърхностно покритие на материалите от благородни материали (позлатяване), както и за изграждането на пасивиращи покрития, които имат за цел да защитават материала от корозия.
Термодинамика
Курсът въвежда основни понятия, които са от съществено значение за контрола на процеси, засъпени в различни производства, свързани с химическото инженерство и материалознанието. Изучават се теоретичните аспекти на хомогенни и хетерогенни реакции, както и основни типове взаимодействия, протичащи в разтвори – ван дер Ваалсови, процеси на солватация, образуване на водородни връзки. Механизмът на макроскопски явления като фазово разделяне (това, че водата не се смесва с маслото) и фазов преход (топене, кристализация и т.н.) е обяснен чрез връзка с междумолекулните взаимодействия. Упражненията към курса затвърждават придобитите теоретични познания. Едно от практическите занятия показва как междумолекулните взаимодействия и условията на средата (като температурата например) влияят върху разтворимостта на дадено вещество. Например водата и ксилена не се смесват добре, но ако добавим ацетон ние можем да подобрим разтворимостта на ксилена във водата. Над така наречената бинодална крива, представена на фигурата, наблюдаваме хомогенен разтвор, а под нея – отделяне на слой от ксилен.
Учебно-производствена практика
Курсът цели да запознае студентите с технологиите и процесите, които се осъществяват в различни производствени предприятия, като производството на киселини, основи, технически соли, металургия, продукти от фармацевтичната, хранителната и козметичната индустрия. Посещаването на заводи позволява на студентите да видят как се осъществяват на практика обработката и контрола на качеството на суровините и как от тях се получава целеви продукт. Това позволява задълбочаване на познанията за контрол на процесите, получени в кура по химични технологии, но и дава възможност за контакт с потенциални бъдещи работодатели.
Повече за практиката