Материалознание

Материалознанието се изучава в серия от курсове в продължение на цялото обучение в бакалавърската степен по Инженерна химия и съвременни материали. То има за цел да запознае студентите с типовете материали, с начините за получаването им и методите за анализ на техните свойства – механични, химични и т.н.

Основи на материалознанието

В този основополагащ курс ще се научите как на база връзката структура-свойства да моделирате така материала, че да получите предварително зададени свойства за него. Структурата на металите се разглежда на субатомно и атомни, както и на микроскопско и макроскопско ниво. Свойствата се дефинират като отличителна черта на материала, която представлява ответна реакция на материала към специфично взаимодействие (сила). В курса ще имате възможността да се запознаете с множеството свойства – механични, електрични, термични, магнитни, оптични и химични (корозия). Ще научите какво са твърдите разтвори, техните свойства и дефекти.

Метали и сплави

Фокусът на курса е върху материали изградени от метали, както и сплави, при които поне единият компонент е метал. Широко се разглежда желязо-въглерод диаграмата на състояние, която има голямо значение за нашия живот, това са материалите – стомана, чугун. В практическите упражнения е заложено получаването на някои сплави и последващото им изследване посредством специализирани техники като диференциално – сканираща калориметрия. С успешното завършване на този курс студентите получават познания, които са пряко приложими в индустрията.

Полимери

Курсът по полимери разглежда изключително широк клас съединения, а именно тези които биват изградени от мономерно звено, което се повтаря многократно, създавайки най-често срещаните материали около нас – пластмаса, дървесина и още. Тези полимери ние ползваме за изработване на дрехи, играчки, автомобилни гуми, строителни материали и прочие. В лекциите ще научите механизмите за получаване на различните видове полимери и какво е тяхното приложение. Ще научите защо пазарните торбички всъщност не е възможно да бъдат направени от найлон и защо предното стъкло на автомобилите не се пръсва на много парчета след като бъде счупено. В лабораторните упражнения ще имате възможността сами да получите някои от най-често срещаните полимери и да определите техните свойства.

Биоматериали

Биоматериалите са такива, които имат естествен или синтетичен произход и са пригодени да влизат в контакт с тъкани, кръвна плазма или биологични течности. Те могат да бъдат предназначени за изработване на протези, за диагностични или терапевтични цели и за складиране и консервация, без да се отразяват неблагоприятно на живия организъм и неговите компоненти. Именно с този тип материали ще се запознаете в курса, ще разгледате широката им приложимост и как да подберете правилния материал за съответното приложение. В последния етап на курса ще изучавате как да създадете нов материал, отговарящ на специфични нужди.