Инженерни курсове
С помощта на инженерните курсове ще си отговорите на въпроси като:
- Защо индианецът си слага ухото на релсите, за да чуе дали идва влакът?
- Какво е млякото?
- Защо комарът върви по водата и не потъва?
- Защо като отидем на панаир може да купим балон с различна форма- на куче, заек или поничка?
- Кога да сварите ракията ?
- Защо колата във формула едно има крила, но не лети?
С помощта на тези курсове ще придобиете умения за контрол и оптимизация на химичните процеси. Ще научите кои са химичните и физичните явления, които протичат, както в бехеровата чаша, така и в производствените реактори. Някои от тях включват закономерностите за пренос на топлина (енергия), за това как телата се съпротивляват да текат (реология), изучава се получаването и разрушаването на дисперсни системи (майонеза, сладолед, пяна за бръснене), както и контрол на химичните процеси.
В промишлеността се работи в много по-големи мащаби, отколкото в лабораторията. Следователно е нужно да се оптимизират процесите, използвайки гореспоменатите теоретичния познания. Като целта е да се намали производственото време, производителността да е оптимална, а разходите – минимални.
Курсове от този раздел
Преносни явления
Курсът по преносни явления разглежда механизмите и зависимостите, които описват преноса на енергия. Тя може да бъде под формата на маса (дифузия), може да бъде и под формата на топлина (конвекция, проводимост, радиация).
В първата част на курса студентите могат да получат основните теоретични и експериментални знания при топлопренос в неподвижна среда и в конвективен поток; свободна конвекция; ефект от топлинни източници (вискозен, електрически; химически, ядрен); намиране разпределението на температурата при различни режими на топлообмен.
Във втората част на курса студентите могат да получат освен основни теоретични и експериментални знания за дифузия и конвекция в многокомпоненти системи, така и по-задълбочени знания за дифузия при различни външни полета, при хомогенна и хетерогенна химична реакция, при адсорбция и междуфазов масообмен.
Механика на непрекъснатите среди и реология
В този курс се изучава поведението на флуидите, когато ги подлагаме на различни силови полета (гравитация, налягане и т.н.). Дефинира се предметът на науката релогия, а именно наука за това как текат телата. Застъпени са основните раздели: баланс на маса, импулс и кинетична енергия; деформация и скорост на деформация; ламинарни и турбулентни течения; разликата между нютонови и не-нютонови флуиди;
На семинарните занятия студентите ще усвоят умения да решават задачи по основните раздели от лекциите. Упражненията са насочени към придобиване на практически умения в работа с най-използваните реологични апарати и експериментално изследване на прости типове течения на флуидите.
Ще научите защо когато вали дъжд звукът достига по – бързо до нас, защо когато ударите силно по повърхността на водата я усещате като твърдо тяло и още много други интригуващи явления.
Химична кинетика
Курсът има за цел да представи на студентите задълбочени познания за основните понятия и подходи в химичната кинетика, както и начални познания за приложението на кинетичните закони при описанието на химични реактори. Разглеждат се: реакции в разтвори; адсорбция и реакции върху повърхност; хомогенна и хетерогенна катализа; влияние на масо- и топлопреноса върху скоростта на химичните реакции; кинетика в химични реактори. Във всички раздели се дават конкретни примери, илюстриращи основните закономерности и техните приложения, и се обсъждат съответните експериментални методи.
Дисперсни системи
Целта на курса е да се запознаят студентите с основните типове дисперсни системи, които намират приложение в индустрията и бита. Студентите получават теоретични знания и практически умения свързани с получаването на пени, емулсии и суспензии, и с методите за изследване на тяхната структура и стабилност. В хода на курса се изучават основните физико-химични аспекти на приложението на повърхностно-активните вещества, ролята на повърхностните сили за стабилността на дисперсните системи и електрокинетичните явления.
Студентите се запознават с основните процеси, които водят до разрушаване на дисперсиите (седиментация, коагулация, коалесценция, синерезис и др.) и с факторите определящи скоростта на тези процеси.
Компютърно моделиране
В този курс ще получите базисни познания за създаване на математически модели описващи реални процеси, с цел притежание на способността да можете да създавате компютърни алгоритми, с помощта на които да се правят точни изчисления на база експериментални резултати и предвиждане на бъдещи такива.
Разделителни процеси
Целта на курса е студентите да получат знания за видовете дисперсни системи, факторите които определят техните свойства, и за разделителните процеси с дисперсни системи. Разглеждат се въпросите за стабилност на различни системи, ролята на междуфазовото напрежение, адсорбцията и повърхностните сили, факторите които водят до коагулация, флокулация или Оствалдово зреене.
Внимание е отделено на мембранните разделителни процеси, дълбочинната филтрация, гравитационното и инерчно утаяване, както и разделителни методи за аерозоли. Наред с това, курсът запознава студентите с основни понятия като ефективност на разделяне, разпределения на частици по размери, кинетика на коагулация, използване на ПАВ за модифициране повърхностните свойства на диспергирани частици и др. Упражненията имат за цел да илюстрират лекционния материал и да дадат нагледна представа за изучаваните системи и процеси.