Курса по инструментални методи в материалознанието има за цел да запознае студентите с методи, които се използват за охарактеризиране на метали, метални сплави и други твърдофазни материали.
Курсът е разделен на две големи части. В първата се изучава симетрията на кристали и се прилагат тези знания в разчитането на сигнали получени при рентгеноструктурен анализ. Ще научите кои са най-симетричните кристални вещества и ще упражнявате вашето 3D мислене, опитвайки се да определите елементите на симетрия на готварска сол (кристален натриев хлорид).
Във втората част на курса ще имате възможността да се запознаете със съвременни микроскопски методи – електронна микроскопия (сканираща и трансмисионна), атомно силова микроскопия и други. Ще се запознаете с методи за термичен анализ на твърди материали, с помощта на които може да наблюдавате фазови преходи в изследваните системи. На края на курса ще научите и как се охарактеризират материалите спрямо механичните им свойства. Ще разберете каква е разликата между пластични, крехки, деформируеми и здрави материали. С познанията придобити в курса ще разберете как именно свойствата на металите и техните сплави са повлияли върху развитието на човечеството и епохите в древността носят името именно на металите, които са се използвали за направата на сечивата по това време.
Кристална симетрия
SEM image
Mechanical properties